menu

לעבור לגרמניה

תהליך מעבר לגרמניה מישראל מלווה יתרונות וחסרונות אתם צריך להתמודד מי שהחליט לבחור באופציה הגרמנית

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 2023-09-21 00:00:00


גרמניה היא רק אחת מהיעדים הפופולריים על ישראלים שבשל סיבות מגוונות שוקלים לעזוב את ישראל ובודקים אפשרויות לעבור לגרמניה באופן זמני או קבוע

לעבור לגרמניה כיחיד צעיר, וגם כמשפחה צעירה הוא מהלך שמעורבים בו שיקולים כלכליים ושאלות של סגנון ורמת חיים אך גם שאלות מהותיות שנוגעות להיסטוריה המשותפת של שני העמים, הגרמני והיהודי.

יש דעות לכאן ולכאן בשאלה האם לעבור לגרמניה במקום להישאר בישראל או אולי לעבור לארץ אחרת חלופית שההיסטוריה שלה עם ישראל אינה כה מדממת.

בכל מקרה אנו עדים לכך שגם מי שאינם בטוחים אם הם רוצים לעבור לגרמניה, עדיין הם שוקלים הוצאת דרכון גרמני כאשר האפשרות עומדת בפניהם, מתוך ראייה עתידית של מעבר לגרמניה או כמפתח כניסה לכל הארצות באיחוד האירופי.

לעבור לגרמניה

לעבור לגרמניה היום בתחילת העשור השלישי של המאה ה-21 אינו דומה לחווית המעבר בסוף המאה ה-20

אנשים צעירים וגם צעירים פחות, אשר שוקלים לעבור לגרמניה היום חייבים לשים לב ולא להתעלם מהדיווחים החוזרים תדירות.

דיווחים על הצלחת כוחות הביטחון פנים של גרמניה בסיכול פעילויות אלימות.

לעבור לגרמניה מישראל בצל התמודדות עם אתגרי המכשול ההיסטורי

המעבר מישראל לגרמניה עשוי אכן להציב אתגרים בשל הרקע ההיסטורי ופערים תרבותיים מסוימים, לאור היחסים ההיסטוריים המורכבים בין גרמניה לישראל.

שוקלים לעבור לגרמניה? חשוב לגשת למהלך זה ברגישות מתוך מודעות גם להקשר ההיסטורי המשותף המעיק לעיתים על החברה הישראלית והגרמנית סביב הנושא.

היסטוריה של השואה ומלחמת העולם השנייה:

השואה, שבה נרצחו מיליוני יהודים באופן שיטתי על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה, היא חלק מרכזי בהיסטוריה של גרמניה.

אנדרטאות ומוזיאונים רבים לשואה קיימים ברחבי גרמניה.

למרות שההיסטוריה הזו יכולה להיות מאתגרת רגשית עבור חלק מהגרמנים והישראלים כאחת, חיוני להכיר ולכבד היבט זה של העבר של גרמניה כאשר שוקלים לעבור לגרמניה, להיטמע בחברה הגרמנית.

לעבור לגרמניה המודרנית של היום:

גרמניה עשתה מאמצים משמעותיים להתמודד עם ההיסטוריה שלה ואף לחפר עליה, לקדם את החינוך לשואה ואף להילחם באנטישמיות.

כיום, גרמניה היא דמוקרטיה תוססת עם חוקים חזקים נגד דברי שטנה ואפליה.

מודעות להיסטוריה תרבותית:

הגרמנים מודעים בדרך כלל להיסטוריה שלהם וכיום אף נושאים במימון חלק מהשלכותיה.
בעוד אשר דיונים על השואה ומלחמת העולם השנייה עשויים לעלות ולצוץ במהלך אינטראקציות חברתיות.

חשוב לזכור כי כאשר אתם מחליטים לעבור לגרמניה רוב הגרמנים שאתם נתקלים בהם כיום לרובם לא הייתה מעורבות אישית באותם אירועים ואף על פי כן חלקם לוקחים על עצמם אחריות ונוקטים בפעילות אישית שתסייע להם להתמודד עם "ניקוי" עברם. זהירות בהטלת אחריות.

קהילה ישראלית

בערים גדולות יותר בגרמניה, אתם יכול למצוא לעתים קרובות קהילות גולים ישראליות ומרכזי תרבות שבהם אתם יכול להתחבר עם ישראלים אחרים. קהילות אלו יכולות לספק תמיכה ותחושת היכרות.
אך אינם חלופה להתמודדות אישית עם האתגרים שאתם פוגשים לאחר ההחלטה לעבור לגרמניה.

מחסום שפה:

בעוד אשר גרמנים רבים מדברים אנגלית, עדיין עשוי להיות מחסום שפה בחיי היומיום במיוחד אם אתם נתקלים באוכלוסיה מבוגרת אשר שולטת פחות באנגלית.

לימוד כמה ביטויים בסיסיים בגרמנית יכול לעזור לצלוח אינטראקציות יומיומיות כשמחליטים לעבור לגרמניה אך אינו במקום רכישת השפה

דיאלוג פתוח:

אם יש לכם חששות, רתיעה או שאלות לגבי ההיסטוריה של גרמניה או הרגשות האישיים שלכם לגבי המהלך, אל תהססו לנהל דיאלוג פתוח עם אנשים ממוצא גרמני, ישראלים מקומיים, או גרמנים גולים וכן אנשי מקצוע שיכולים לספק הדרכה ותמיכה.

חילופי תרבות:

חלק בלתי נפרד מהתהליך כשמחליטים לעבור לגרמניה הוא הזדמנות לחילופי תרבות.

אתם נחשפים לתרבות מקומית ומשתפים את התרבות והחוויות שלכם עם גורמים מקומיים זהו פתח ללמוד גם על התרבות הגרמנית.

בניית מערכות יחסים חברתיות כנות יכולת לעזור לגשר על פערים היסטוריים.

בסופו של דבר, בעוד שיש להכיר באתגר הנלווה להתמודדות עם אלמנטים היסטוריים ותרבותיים, זה לא צריך בהכרח להרתיע אתכם מלעבור לגרמניה.

אנשים מכל הרקעים עוברים לגרמניה ולמדינות שונות מסיבות שונות.

גרמניה היא מדינה מגוונת ומסבירת פנים שעבדה והשקיעה ומשקיעה גם כיום כדי להתמודד ולטפל בעברה ההיסטורי.

לעבור לגרמניה

לעבור לגרמניה בעד ונגד

מעבר מישראל לגרמניה יכול להיות שינוי משמעותי בחיים, וחשוב לשקול את היתרונות והחסרונות כדי לקבל החלטה מושכלת.

בין אם אתם שוקלים רילוקיישן מטעם החברה בה אתם עובדים ובין אם אתם שוקלים הוצאת דרכון גרמני על בסיס זכאות כזאת או אחרת לצורך מעבר לגרמניה באופן עצמאי.

לפניכם כמה יתרונות וחסרונות פוטנציאליים שכדאי לקחת בחשבון כחלק מגיבוש ההחלטה הסופית.

יתרונות של מעבר לגרמניה:

כלכלה חזקה: לגרמניה יש את אחת הכלכלות הגדולות והחזקות באירופה והיא מציעה מגוון רחב של הזדמנויות עם פוטנציאל תעסוקתי מגוון במיוחד בתחומים כמו הנדסה, טכנולוגיה ופיננסים.

איכות חיים: גרמניה ידועה ברמת איכות החיים הגבוהה שלה, עם שירותי בריאות, חינוך ותחבורה ציבורית מצוינת.
יש רבים שזאת היא הסיבה המשמעותית ביותר שבגללה הם מחליטים לעבור לגרמניה שבנוסף יש למדינה גם מחויבות חזקה לקיימות סביבתית.

השכלה: גרמניה מציעה מערכת חינוך חזקה ולעתים קרובות ללא שכר לימוד, אפילו לסטודנטים בינלאומיים.
גרמניה היא ביתם של אוניברסיטאות ומוסדות מחקר יוקרתיים רבים אך הורים צעירים רבים בוחרים לעבור לגרמניה בעיקר בגלל האיכות הגבוהה של מערכת החינוך לגילאים הצעירים והעלויות הנמוכות שלה.

גיוון תרבותי: גרמניה היא מדינה מגוונת מבחינה תרבותית עם היסטוריה תרבותית עשירה בה סצנת אמנות תוססת ופעילה בכל תחומי האמנות והקולינריה גם.

הזדמנויות לטיולים: מיקומה המרכזי של גרמניה באירופה מקל על נסיעות לטיולים למדינות שכנות, ומאפשר לכם חשיפה גם לתרבויות ונופים שונים ביבשת אירופה.

הטבות סוציאליות: לגרמניה יש מערכת רווחה סוציאלית מקיפה הכוללת שירותי בריאות, דמי אבטלה ותוכניות פרישה, המספקות רשת ביטחון לתושביה עד גיל השיבה.

חסרונות שאותם כדאי לקחת בחשבון כשמחליטים לעבור לגרמניה

מחסום שפה: בעוד שגרמנים רבים מדברים אנגלית, במיוחד בערים גדולות יותר, אתם עלולים להיתקל במחסומי שפה, במיוחד באזורים כפריים. לימוד גרמנית עשוי להיות הכרחי לשילוב יעיל בחברה הגרמנית לאורך זמן.

יש צעירים רבים אשר נמנעים מלעבור לגרמניה בשל הסלידה מהשפה הגרמנית.

מזג אוויר: גרמניה חווה חורפים ארוכים ואפורים יותר מישראל עם אור שמש מוגבל, מה שיכול להוות אתגר הסתגלותי עבור אנשים מסוימים. במיוחד אם אתם רגילים לחיים בחוץ ולאקלים שטוף השמש של ישראל.

בירוקרטיה: גרמניה ידועה בתהליכים בירוקרטיים על כל צעד ושעל, תהליכים שלעיתים יכולים להיות מורכבים וגוזלים זמן, במיוחד כאשר עוסקים בהיתרי שהייה, רישוי עבודה ועסקים וכו`.

יוקר המחיה: בעוד יוקר המחיה בגרמניה משתנה לפי עיר, הוא בדרך כלל דומה לישראל. אך במקומות מסויימים עלויות הדיור, במיוחד, יכולות להיות משמעותיות, במיוחד בערים גדולות כמו מינכן ופרנקפורט.

התאמה תרבותית: הסתגלות לתרבות ולנורמות חברתיות חדשות יכולה להיות מאתגרת, ואתם עלול לחוות הלם תרבותי בתחילה.
יש רבים שזהו להם אתגר בלתי עביר ואחרי שהחליטו לעבור לגרמניה ההתנסות בחיי היומיום גורמת להם לוותר ולחזור לישראל.

שמירה על איזון בין עבודה לחיים: יש אנשים שבשבילם הרגלי העבודה בגרמניה יכולים להיות תובעניים מדי, עם שעות עבודה ארוכות ודגש חזק על דייקנות ויעילות לאורך כל שעות העבודה.

בסופו של דבר, ההחלטה האם לעבור לגרמניה מישראל היא החלטה שתלויה מאוד בנסיבות האישיות שלכם העדפותיכם ומטרות שאתם מציבים לעצמכם בכל שלב בו אתם נמצאים.

לעבור לגרמניה

שאלות ותשובות

האם צריך ויזה לגרמניה?

האם ישראלים צריכים ויזה לגרמניה? לביקור בגרמניה ישראלים לא נדרשים להכין ויזה מראש ולרוב ניתן לקבל אשרת שהייה ל-3 חודשים בעת הכניסה.
אם אתם שוקלים לעבור לגרמניה זהו סיפור אחר ויש להצטייד בויזה מתאימה.

כמה עולה לגור בגרמניה?

יש קושי לתת תשובה חד משמעית על השאלה כמה עולה לגור בגרמניה אך מקובל כיום להגיד כי החיים בגרמניה פחות יקרים מישראל בה יוקר המחייה גבוה ביותר.
מובן כי התשובה על השאלה כמה עולה לגור בגרמניה תלוייה בבחירות והרגלים אישיים וסגנון החיים של כל אחד.

האם צריך ויזה כדי לעבור לגרמניה מישראל?

כן, אזרח ישראלי, בדרך כלל יזדקק לויזה כדי לחיות ולעבוד בגרמניה לתקופה ממושכת. סוג הויזה הספציפי שתדרש יהיה תלוי במטרת המעבר (למשל, עבודה, לימודים, הקמת עסק ועוד.).

האם שירותי בריאות נגישים ובמחיר סביר בגרמניה?

לגרמניה יש מערכת בריאות איכותית, אך התשלומים הקבועים של שירותי הבריאות הם חובה ויכולים להיות יקרים. אם החלטתם לעבור לגרמניה כדאי לבדוק את האופציות העומדות בפניכם.

האם אזרח ישראלי יכול לעבוד בגרמניה?

כן, אזרח ישראלי יכול לעבוד בגרמניה אך יש צורך באשרת העבודה המתאימה. לעיתים נדרשת הצעת עבודה תחילה לפני הגשת בקשה. הדרישות בשוק העבודה משתנה לפי ענף ומיקום.

איך מערכת החינוך בגרמניה מתייחסת למי שאינו גרמני וחי בגרמניה?

לגרמניה יש מערכת חינוך חזקה, כולל בתי ספר ואוניברסיטאות בינלאומיות.
יחד עם זאת כמו בכל מקום בעולם בתנאים מסוימים יש מלגות ובתנאים אחרים יש עלויות גבוהות על מנת ליהנות ממערכת החינוך. לגילאים הצעירים יש חינוך חובה איכותי בעלויות נמוכות משמעותית מאשר בישראל.

האם יש קהילות ישראליות בגרמניה?

כן, אם החלטתם לעבור לגרמניה אתם יכולים למצוא קהילות פעילות של ישראלים בערים הגדולות יותר והן תמיד יכולות לעזור לכם להתחבר עם ישראלים אחרים ולספק תמיכה בעת הצורך.

חזור למאמרים

שירות בניית קישורים

פרסום בניית מיניסייט
אולי יעניין אותך משהו מהרשימה:

מאמרים נוספים בקטגוריה אזרחות זרה / הגירה

לעבור לגרמניה

תהליך מעבר לגרמניה מישראל מלווה יתרונות וחסרונות אתם צריך להתמודד מי שהחליט לבחור באופציה הגרמנית
מאמרים אחרונים more
כרטיסי עסק חדשים more
עודכנו לאחרונה more
המלצות אחרונות more
עסקים מפרסמים מודעות דרושים בפרוסייטס more
קטגוריות פופולאריות more
עוד בפרוסייטס more