menu תפריט קטגוריות

חובת העסקת קצין בטיחות בתעבורה וסמכויותיו

העסקת קצין בטיחות בתעבורה הינה חובה אשר מעוגנת בתקנות התעבורה. חובה אשר נובעת ישירות מגודלו של צי הרכב של הארגון. משמונה קצין בטיחות בתעבורה לתפקידו, הינו בעל הסמכות העליונה והמכרעת, בשאלת השמירה על תקינותם של רכבי החברה ועמידתם בכל דרישות החוק הנוגעות לסוגי כלי הרכב. קצב"ת ממונה גם על הכשרה ועדכון נהגי החברה וקביעת כללי הנהיגה הרלוונטים לרכבי החברה בכבישים ציבוריים וכן בשטחי התפעול של החברה.

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 27/05/2020


מי חייב בהעסקת קצין בטיחות בתעבורה?

ניהול ציי רכב על פי תקנות התעבורה

קצין בטיחות בתעבורהתקנות התעבורה מגדירות את חובת העסקת קצין בטיחות בתעבורה ביחס ישר למספר כלי הרכב של החברה/ארגון. מנכ"ל החברה או בעליה, אחראים מבחינה משפטית לתפעולו של צי הרכב אלא אם כן מונה קצב"ת שאליו מועברות הסמכויות וכן האחריות (כולל אחריות פלילית במקרה ויש כזאת) לפיקוח וניהול מלא של צי הרכב.
על המנכ"ל ובעלי החברה מוטלת החובה לשתף פעולה עם קצב"ת שמונה לנהל את צי הרכב של החברה. חשוב לציין כי גם כאשר קצב"ת, ממונה לתפקידו כעובד החברה ולא כקצין בטיחות בתעבורה במיקור חוץ, הסמכויות הניהוליות הנוגעות לצי הרכב גוברות על סמכויותיו של המנכ"ל או בעלי החברה והם מחויבים בחוק לשתף עמו פעולה ולהעניק לו את כל הגיבוי וגישה לנתונים, הנדרשים על מנת לבצע את תפקידו.

גודל צי הרכב המחייב מינוי קצין בטיחות בתעבורה

קצין בטיחות בתעבורהכאמור מינוי קצין בטיחות בתעבורה נובע מגודלו של צי הרכב. כאשר צי הרכב מונה מספר זהה או עולה על המצויין בתקנות חלה חובה חד משמעית במינויו של קצין בטיחות לניהול צי הרכב.
מספר הרכבים המחייב:
כאשר בצי הרכב 40 או יותר רכבים קלים (רכבים פרטיים או מסחריים או עבודה, במשקל כולל עד 3500 ק"ג).
כאשר בצי 20 רכבים או יותר של רכבים כבדים (מוניות, אוטובוסים, משאיות, רכבי עבודה ורכבים מסחריים שמשקלם הכולל עולה על 3500 ק"ג).
כאשר צי הרכב מונה 20 רכבים או יותר שחלקם כלים וחלקם כבדים.

גודלו של צי הרכב מכתיב כאמור, את העסקתו או אי העסקתו המחייבת של קצב"ת. אולם כיום, בשל היתרונות הרבים הנובעים מתהליך האצלת הסמכויות, מידיהם של בעל הארגון או המנכ"ל לניהול צי הרכב, לידי קצב"ת שמונה על ידם. מקובל למנות קצין בטיחות בתעבורה גם בציי רכב הקטנים משמעותית במספר הרכבים המחייב באופן חוקי.

מינוי קצב"ת לציי רכב קטנים מהנדרש בתקנות

מינוי מנהל צי הרכב של החברה משחרר את המנכ"ל או בעלי הארגון גם מהאחריות התפעולית היומיומית וגם מהצורך לפקח על תחזוקת הרכב ואופן השימוש ברכב על ידי נהגי החברה. יש לזכור כי בלא מינויו של קצב"ת האחריות על צי הרכב כולו כולל השלכות פליליות במידה וקיימות והמגע עם גורמי חוץ (משטרה, מוסכים, חברות דלק ועוד.) מוטלת על המנכ"ל או הבעלים.
אחד הצעדים הבולטים בתהליכי הייעול אשר ננקטים כיום על ידי חברות קטנות ובינוניות שלהם צי רכב שאינו מחייב מינוי קצב"ת היא העסקת קצין בטיחות בתעבורה במיקור חוץ. מהלך זה הוא מהלך התייעלות קלאסי, כאשר האנרגיות הניהוליות של המנכ"ל והבעלים מופנות לאפיקים יצרניים והם משוחררים כליל מניהול שוטף ויומיומי של צי הרכב. תהליכי ניהול צי הרכב עוברים לפסים מקצועיים של קצב"ת בעל הסמכה על כל המשתמע מכך ובעלי החברה והמנכ"ל אינם נדרשים עוד לעיסוק יומיומי בנושא רכבי החברה.

סמכויות קצין בטיחות בתעבורה

קצין בטיחות בתעבורהאת סמכויותיו שואב קצב"ת מהגדרת תפקידיו על ידי תקנות התעבורה. על מנהל צי רכב מקצועי (קצב"ת) לנהל ספר רכב מעודכן לוודא תקינות רכבי החברה. הוא הוא, הפוסק האחרון באשר לתקינותו של רכב חברה לנוע על הכביש או בשטח התפעולי. אחריותו וסמכותו למנוע מרכב שאינו תקין לעלות על הכביש (גם כאשר הוא פועל בניגוד לעמדת גורמים ניהול בכירים בחברה). הוא הפוסק האחרון מבחינת החוק.
על קצין בטיחות בתעבורה לעמוד בקשר רציף עם נהגי החברה. עליו לבצע עדכונים ותדריכים כאשר ישנם שינויים או כאשר הרכב חדש. עליו לקבוע כללים ותקנות פנימיות למשתמשים ברכבי החברה ולוודא ביצוען.
מגע עם גורמי חוץ גם הוא באחריותו של קצב"ת. מוסכים, חברות דלק ואף גורמי אכיפה (משטרה עיריות וכו`).
במקרים רבים שירותי קצין בטיחות בתעבורה כוללים גם יצירת תוכניות הצטיידות ובנייה והרחבת צי הרכב של החברה.
כיום נדרש ניהול ספר רכב ממוחשב בעזרת תוכנה ייעודית לניהול צי רכב שאותה מפעיל קצב"ת והיא שמאפשרת לשמור את כל הגורמים הניהוליים מעודכנים.

לסיכום נדגיש כי על אף שחובת העסקת קצב"ת כפופה לגדול מספרי ספציפי של כלי רכב. הרי שהרבה מאוד חברות אשר מספר כלי הרכב בצי הרכב שברשותן קטן מהדרוש. הן מעדיפות למנות קצב"ת לניהולו.

 

חזור למאמרים

אההה... עובדים על זה
קישורים מומלצים
פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

כרטיסי עסק חדשים

דבר העורך:

פרוסייטס שמה לעצמה מטרה להקים ברשת האינטרנט פורטל עסקים המספק כרטיסי עסק חינם ומקדמם ברשת האינטרנט ברמה גבוה, כך שאנשים ימצאו את כרטיסי העסק בחיפוש במנועי חיפוש, על מנת שכרטיסי העסק ייקודמו ברשת האינטרנט פרוסייטס משתמשת ביידע הרחב שקיים ברשותה ומכוונת בעיקר לקידום במנוע החיפוש גוגל שמהווה למעלה מ 95% החיפושים בישראל, בפתיחת כרטיס עסק אתה הלקוח מתבקש למלא את כל הפרטים והאפשרויות הקיימות בכרטיס העסק, ולעדכן את כרטיס העסק כל כמה ימים ( או שבועות) , בעזרת הידע שלנו בקידום ועדכון הכרטיס באופן שוטף הן באופציות הקיימות והן באופציות שמתעדכנות מפעם לפעם כרטיס העסק ישגשג, ובעזרתו גם העסק שלך, ביחד נדאג שאתה תרוויח. כרטיס העסק בפרוסייטס הינו כרטיס עסק דינמי וחינמי , כרטיס העסק קל לפתיחה , התחל בפתיחת כרטיס עסק על ידי לחיצה על הכפתור " כרטיס עסק חינם " בראש הדף, בשלב הראשון תתבקש למלא פרטים כללים אודות העסק לאחר שלב זה יהיה בידך שם משתמש וסיסמה לעדכון כרטיס העסק, כאשר תיכנס לעדכן את כרטיס העסק תבחין כי ישנם אפשרויות נוספות כגון: הוספת תמונות וידאו, מוצרים ושירותים וכו', כל קושי או שאלה שמתעוררת בזמן פתיחת כרטיס העסק פרוסייטס מזמינה אותך ליצור קשר עם הנהלת האתר ואלה ישמחו להעניק לך את מלוא תשומת הלב, פרוסייטס מאחלת ללקוחותיה עסקים פוריים.

למה לי לפתוח כרטיסי עסק ? ולמה בפורטל העסקים פרוסייטס

בפרוסייטס הבחינו כי לעסקים רבים יש קושיי באחזקת אתר וקושיי רב יותר לקדמו ברשת האינטרנט על כן פרוסייטס הקיימה אינדקס עסקים אשר בתכליתו הוקם לקדם עסקים, על מנת שלך יהיה קל פרוסייטס תשלח לך מייל אחת לכמה שבועות אשר תתבקש לבצע עדכון או הוספת אינפורמציה כזאת או אחרת, ברשת האינטרנט קיימת סטיגמה לאתרים שמספקים שרות פתיחת כרטיס עסק חינם, "פתח ושכח" פרוסייטס מבקשת באופן מפורש מהלקוחות לדאוג לעדכן את כרטיס העסק אחת לכמה ימים ( או שבועות ספורים ) על מנת שהקידום בכרטיס העסק יהיה מקסימאלי, כמו כן פרוסייטס תשמח לעזור בהקמת כרטיס העסק אם בכתיבת החומר ואם בהכנסת תמונות, ואף בבחירת מילות מפתח/תיאור העסק, אנו מלאי תקווה כי הצלחנו להעביר את מטרת האתר בצורה טובה, והבחנת שלא מדובר בעוד כרטיס עסק.

*פורטל עסקים/אינדקס עסקים פרוסייטס ראשית למחוק כרטיסי עסק על פי דעתה ורצונה בלבד וללא כל התחשבות בשום גורם בכל זמן ובכל עת.
תודה פורטל עסקים פרוסייטס.
קידום עסקים בפורטל העסקים על ידי כרטיס עסק

Copyright © 2007-2019 prosites.co.il . All rights reserved.
  -  
  -