menu תפריט קטגוריות

צורות השוואה: יותר מ... יותר מאשר... יותר ממה ש...

ברשימה זו ארד קצת לשורשי ביטוי ההשוואה הנפוץ "משהו טוב יותר מאשר משהו אחר".

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 16/08/2019


היום (18 בדצמבר 2009) במהדורת האינטרנט של גלובס סקר על רמת השירות בכמה חברות גדולות. המסקנה: "השירות ב-X טוב יותר מאשר ב-Y וב-Z" (השמטתי את שמות החברות, לצורך העניין הם אינם חשובים).

 

ברשימה זו ארד קצת לשורשי ביטוי ההשוואה הנפוץ "משהו טוב יותר מאשר משהו אחר".

"יותר" היא מילת השוואה מלשון חז"ל. במקרא אין כלל שימוש במילה "יותר" במשמעות שאנו רגילים אליה, כלומר העדפה.

"אשר" ו"מאשר" היא מילית לפתיחת פסוקית מלשון המקרא. בלשון חז"ל היא התחלפה ל"ש..." המודרנית.

לכן הביטוי "יותר מאשר... " הוא הכלאה בין רובדי הלשון המקראית והתלמודית ובין ביטויי השוואה של שמות עצם ושל פעלים. הנה הניתוח:

 

שמות עצם

במקרא אם משווים בין שמות עצם משתמשים בתבנית החסכונית: "טוב מותי מחיי" (יונה, ד, ג), ולא בתבנית "טוב מותי יותר מחיי" ובוודאי לא: "טוב מותי יותר מאשר חיי".  על דרך זו, אם השירות באל"ף "טוב יותר מאשר השירות בבי"ת", היו אומרים בלשון מקראית "השירות באל"ף טוב מהשירות בבי"ת".

 

בלשון חז"ל הכניסו בנקודת ההשוואה את המילה "יותר": "... גדולה שנאה אל"ף יותר משנאה בי"ת". (בבלי, מועד, פסחים, מט, ב גמרא: ההשואה השלמה: "גדולה שנאה ששונאין עמי הארץ לתלמיד חכם יותר משנאה ששונאין אומות העולם את ישראל"). על דרך זו, אם השירות באל"ף עדיף מהשירות בבי"ת, היו אומרים בלשון חז"ל: " השירות באל"ף טוב יותר מהשירות בבי"ת". (ולא "יותר מאשר"). (ועוד הערה: המילה עדיף היא מאפיין של לשון חז"ל).

 

פעלים ופעולות

במקרא אם משווים בין שתי פעולות משתמשים ב"מאשר". למשל:  "... וירב היער לאכל בעם מאשר אכלה החרב ביום ההוא". ואם נתרגם לתוכן בן ימינו: "הגיעו אורחים רבים מאשר נרשמו"

בלשון חז"ל משתמשים ב"יותר ממה ש...", ולדוגמה: "הגט פוטר יותר ממה שקנה" (בבלי, נשים, יבמות, דף לא ב, הלכה ב, גמרא). ודוגמה מפורסמת אחרת: "יותר ממה שהעגל רוצה לינוק" (מועד, פסחים, קיב, א, גמרא).

ואם משווים בין השפעותיה של אותה פעולה על שני דברים שונים, פשוט כך: "הטומאה מצויה ביין יותר מבשמן" (זרעים, תרומות, דף טז ב, פרק ג, הלכה ב גמרא) (ולא: "יותר משהיא מצויה בשמן")

 

סיכום

בכל מקרה, בלשון המסורת אין צורה כזאת "יותר מאשר", שכן במקרא אין "יותר" אבל יש השוואה של פעלים על ידי "מאשר", ואילו בלשון חז"ל אין "מאשר" ויש השוואה של פעלים בצורת "יותר ממה ש...").

כיום הצורה "יותר מאשר..." נפוצה הן להשוואת שמות עצם (כמו השירות, שבו פתחנו את הרשימה) הן להשוואת פעולות. לפיכך תוכלו לבחור בין צורות ההשוואה האלה:

שמות עצם

הייצוא גדול מהייבוא (מקראית). הייצוא גדול יותר מהייבוא (תלמודית). הייצוא גדול יותר מאשר הייבוא (הכלאה בת ימינו).

פעולות

המשבר עמוק מאשר חזינו (מקראית); המשבר עמוק יותר ממה שחזינו (תלמודית); המשבר עמוק יותר מאשר חזינו (הכלאה בת ימינו).

 

חזור למאמרים

אההה... עובדים על זה
קישורים מומלצים
פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

כרטיסי עסק חדשים

דבר העורך:

פרוסייטס שמה לעצמה מטרה להקים ברשת האינטרנט פורטל עסקים המספק כרטיסי עסק חינם ומקדמם ברשת האינטרנט ברמה גבוה, כך שאנשים ימצאו את כרטיסי העסק בחיפוש במנועי חיפוש, על מנת שכרטיסי העסק ייקודמו ברשת האינטרנט פרוסייטס משתמשת ביידע הרחב שקיים ברשותה ומכוונת בעיקר לקידום במנוע החיפוש גוגל שמהווה למעלה מ 95% החיפושים בישראל, בפתיחת כרטיס עסק אתה הלקוח מתבקש למלא את כל הפרטים והאפשרויות הקיימות בכרטיס העסק, ולעדכן את כרטיס העסק כל כמה ימים ( או שבועות) , בעזרת הידע שלנו בקידום ועדכון הכרטיס באופן שוטף הן באופציות הקיימות והן באופציות שמתעדכנות מפעם לפעם כרטיס העסק ישגשג, ובעזרתו גם העסק שלך, ביחד נדאג שאתה תרוויח. כרטיס העסק בפרוסייטס הינו כרטיס עסק דינמי וחינמי , כרטיס העסק קל לפתיחה , התחל בפתיחת כרטיס עסק על ידי לחיצה על הכפתור " כרטיס עסק חינם " בראש הדף, בשלב הראשון תתבקש למלא פרטים כללים אודות העסק לאחר שלב זה יהיה בידך שם משתמש וסיסמה לעדכון כרטיס העסק, כאשר תיכנס לעדכן את כרטיס העסק תבחין כי ישנם אפשרויות נוספות כגון: הוספת תמונות וידאו, מוצרים ושירותים וכו', כל קושי או שאלה שמתעוררת בזמן פתיחת כרטיס העסק פרוסייטס מזמינה אותך ליצור קשר עם הנהלת האתר ואלה ישמחו להעניק לך את מלוא תשומת הלב, פרוסייטס מאחלת ללקוחותיה עסקים פוריים.

למה לי לפתוח כרטיסי עסק ? ולמה בפורטל העסקים פרוסייטס

בפרוסייטס הבחינו כי לעסקים רבים יש קושיי באחזקת אתר וקושיי רב יותר לקדמו ברשת האינטרנט על כן פרוסייטס הקיימה אינדקס עסקים אשר בתכליתו הוקם לקדם עסקים, על מנת שלך יהיה קל פרוסייטס תשלח לך מייל אחת לכמה שבועות אשר תתבקש לבצע עדכון או הוספת אינפורמציה כזאת או אחרת, ברשת האינטרנט קיימת סטיגמה לאתרים שמספקים שרות פתיחת כרטיס עסק חינם, "פתח ושכח" פרוסייטס מבקשת באופן מפורש מהלקוחות לדאוג לעדכן את כרטיס העסק אחת לכמה ימים ( או שבועות ספורים ) על מנת שהקידום בכרטיס העסק יהיה מקסימאלי, כמו כן פרוסייטס תשמח לעזור בהקמת כרטיס העסק אם בכתיבת החומר ואם בהכנסת תמונות, ואף בבחירת מילות מפתח/תיאור העסק, אנו מלאי תקווה כי הצלחנו להעביר את מטרת האתר בצורה טובה, והבחנת שלא מדובר בעוד כרטיס עסק.

*פורטל עסקים/אינדקס עסקים פרוסייטס ראשית למחוק כרטיסי עסק על פי דעתה ורצונה בלבד וללא כל התחשבות בשום גורם בכל זמן ובכל עת.
תודה פורטל עסקים פרוסייטס.
קידום עסקים בפורטל העסקים על ידי כרטיס עסק

Copyright © 2007-2019 prosites.co.il . All rights reserved.
  -  
  -