menu תפריט קטגוריות

תגיד לי ותאמר לי - זה אותו דבר או היינו כך?

על ההבדל בין לאמור ובין להגיד, על התפתחותה של `ש...` מ`כי...` התנכית, ועל העדפת הדיבור הישיר בטקסט המקראי.

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 16/08/2019


לומר ולהגיד

כיום "אמרתי לך" נפוץ הרבה יותר מ"הגדתי לך"

כיום "תגיד לי" שימושי הרבה יותר מ"תאמר לי" וגם מ"אמור לי", אבל גם שני אלו ודומיהם לא נעלמו לגמרי. הם רק טיפה רשמיים יותר.

לעומת זאת: "אומרים" שכיח מאוד, "מגידים" – אין יצור כזה...

והמסורת המקראית?

במקרא "אמר" מקביל ל"say", ומשמש לפני דיבור ישיר בלבד: ויאמר אלוהים: "יהי אור!".

"הגד" מקביל ל"tell", ומשמש לפני דיבור עקיף: מי הגיד לך כי עירום אתה?

ויש גם הביטוי הכפול: ולכל העם הגידו לאמר: הנה המלך יושב בשער.

"אמר" מופיעה במקרא יותר מ-5,000 פעם. "הגד" מופיעה כ-250 פעם. ואכן לשון המקרא מעדיפה הרבה את הדיבור הישיר. שומעים את כל הקולות מדברים מגרונם, ולא מגרונו של מישהו אחר..

בראשית יב,יח "ויקרא פרעה לאברם ויאמר "מה זאת עשית לי למה לא הגדת לי כי אשתך הוא. יב,יט למה אמרת `אחתי היא` ואקח אתה לי לאשה ועתה הנה אשתך קח ולך". בלשון פחות תאטרונית היה אפשר: "אז שאל פרעה את אברהם למה הוא אמר לו ששרה היא אשתו". פחות יפה.

ואילו שמרנו על ההבדל הזה עד היום, היינו שומרים את "תגיד" למבנה: תגיד לאימא שלך ש-תטלפן אליי. (הגד לאמך כי תטלפנני), ואילו את "אמור" היינו שומרים למבנה: אמור לאימא שלך: "טלפני אליו!".

אבל ה"תגיד ל..." הוא תופעה יוצאת דופן. לא משתמשים ב"מגידים כי..." ולא ב"הגדתי כי..." ולא ב"הגיד כי...."

"אמר" תפס את מקומה של "הגיד", ובינתיים גם "ש..." תפסה הרבה מהמקום של "כי..." (במקור היא התפתחה מ"אשר"), ולכן כיום: "אמרתי לו שיסגור את הטלוויזיה, כי ראש הממשלה אמר כי הוא עתיד לשנות את דעתו".

חזור למאמרים

אההה... עובדים על זה
קישורים מומלצים
פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

כרטיסי עסק חדשים

דבר העורך:

פרוסייטס שמה לעצמה מטרה להקים ברשת האינטרנט פורטל עסקים המספק כרטיסי עסק חינם ומקדמם ברשת האינטרנט ברמה גבוה, כך שאנשים ימצאו את כרטיסי העסק בחיפוש במנועי חיפוש, על מנת שכרטיסי העסק ייקודמו ברשת האינטרנט פרוסייטס משתמשת ביידע הרחב שקיים ברשותה ומכוונת בעיקר לקידום במנוע החיפוש גוגל שמהווה למעלה מ 95% החיפושים בישראל, בפתיחת כרטיס עסק אתה הלקוח מתבקש למלא את כל הפרטים והאפשרויות הקיימות בכרטיס העסק, ולעדכן את כרטיס העסק כל כמה ימים ( או שבועות) , בעזרת הידע שלנו בקידום ועדכון הכרטיס באופן שוטף הן באופציות הקיימות והן באופציות שמתעדכנות מפעם לפעם כרטיס העסק ישגשג, ובעזרתו גם העסק שלך, ביחד נדאג שאתה תרוויח. כרטיס העסק בפרוסייטס הינו כרטיס עסק דינמי וחינמי , כרטיס העסק קל לפתיחה , התחל בפתיחת כרטיס עסק על ידי לחיצה על הכפתור " כרטיס עסק חינם " בראש הדף, בשלב הראשון תתבקש למלא פרטים כללים אודות העסק לאחר שלב זה יהיה בידך שם משתמש וסיסמה לעדכון כרטיס העסק, כאשר תיכנס לעדכן את כרטיס העסק תבחין כי ישנם אפשרויות נוספות כגון: הוספת תמונות וידאו, מוצרים ושירותים וכו', כל קושי או שאלה שמתעוררת בזמן פתיחת כרטיס העסק פרוסייטס מזמינה אותך ליצור קשר עם הנהלת האתר ואלה ישמחו להעניק לך את מלוא תשומת הלב, פרוסייטס מאחלת ללקוחותיה עסקים פוריים.

למה לי לפתוח כרטיסי עסק ? ולמה בפורטל העסקים פרוסייטס

בפרוסייטס הבחינו כי לעסקים רבים יש קושיי באחזקת אתר וקושיי רב יותר לקדמו ברשת האינטרנט על כן פרוסייטס הקיימה אינדקס עסקים אשר בתכליתו הוקם לקדם עסקים, על מנת שלך יהיה קל פרוסייטס תשלח לך מייל אחת לכמה שבועות אשר תתבקש לבצע עדכון או הוספת אינפורמציה כזאת או אחרת, ברשת האינטרנט קיימת סטיגמה לאתרים שמספקים שרות פתיחת כרטיס עסק חינם, "פתח ושכח" פרוסייטס מבקשת באופן מפורש מהלקוחות לדאוג לעדכן את כרטיס העסק אחת לכמה ימים ( או שבועות ספורים ) על מנת שהקידום בכרטיס העסק יהיה מקסימאלי, כמו כן פרוסייטס תשמח לעזור בהקמת כרטיס העסק אם בכתיבת החומר ואם בהכנסת תמונות, ואף בבחירת מילות מפתח/תיאור העסק, אנו מלאי תקווה כי הצלחנו להעביר את מטרת האתר בצורה טובה, והבחנת שלא מדובר בעוד כרטיס עסק.

*פורטל עסקים/אינדקס עסקים פרוסייטס ראשית למחוק כרטיסי עסק על פי דעתה ורצונה בלבד וללא כל התחשבות בשום גורם בכל זמן ובכל עת.
תודה פורטל עסקים פרוסייטס.
קידום עסקים בפורטל העסקים על ידי כרטיס עסק

Copyright © 2007-2019 prosites.co.il . All rights reserved.
  -  
  -