menu תפריט קטגוריות

מזוזה במכונית?

מזוזה היא מראה מאוד שכיח בכול בית ובכול חדר. ומה לגבי מכוניות? האם יש לקבוע מזוזה בדלת המכונית?

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 04/03/2020


תשובה הלכתית.

לפי ההלכה ישנם מספר תנאים שמחייבים קביעת מזוזה. אם אחד מהם חסר הרי שאין צורך לקבוע מזוזה. אחד מהתנאים הללו הוא שהחדר או הבית שבו מדובר ישמש למגורים. נראה לכן לומר שאין לקבוע מזוזה בדלת המכונית שהרי היא איננה משמשת למגורים. אולם התשובה איננה כל-כך פשוטה. כיום אנחנו רואים מזוזה קבועה גם בכניסה למבני ציבור, למשרדים, לכיתות לימוד (אם כי שמקרה זה ניתן לומר שיש מקום לקביעת מזוזה שכן הרבה תלמידים נוהגים להקפיד על שינה בשיעור ויש בכך משום קביעת מגורים.) מדוע במקומות אלו שלא נועדו למגורים אנו מקפידים על קביעת מזוזה ואילו במכונית אין הקפדה על כך? יתר על כן, אנשים רבים מבלים שעות רבות במכונית שלהם ואולי הם שוהים בה אפילו יותר מאשר בבית. גם היחס הנפשי שיש לרבים כלפי המכונית שלהם זהה ליחס שיש להם לביתם, מדוע אם כן לא יקבעו מזוזה בדלת המכונית כפי שהם נוהגים בדלת הבית? גם אם מבחינה הלכתית אין אולי חובה להתקין מזוזה בדלת המכונית ייתכן שכדאי בכל-זאת להקפיד על כך משום הידור מצווה.

מנהג ישראל.

מעניין לציין שניתן למצוא התייחסות של רבנים שכתבו בעבר על הנושא של מזוזה במכונית. אחד מחכמי מרוקו בתחילת המאה מתייחס למנהג מקומי של אנשים להחזיק או לתלות מזוזה ב"אוטומביל." הוא טוען שאין כל חיוב הלכתי לקבוע מזוזה במכונית ומוסיף שמקור המנהג הוא ייחוס תכונות של קמע למזוזה. הוא מבקר את אלו שבביתם לא קובעים מזוזה אבל כן עושים זאת במכונית. מתשובת החכם אנו רואים שכבר בעבר היה מנהג לקבוע (או לתלות) מזוזה במכונית אבל לא מתוך חיוב הלכתי אלא מתוך רצון בהגנה ובתור קמע. הרב יצחק יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, כותב בספרו ילקוט יוסף שאם מחזיקים מזוזה במכונית יש להניח אותה ולא לתלות אותה. הוא איננו מבקר את המנהג ולמרות שהוא איננו פוסק שיש חובת קביעת מזוזה במכונית הוא מבהיר כיצד יש לעשות זאת. ניתן לומר אם כן שכיום, לפחות לשיטתם של חלק מהרבנים, מותר להניח (ואולי לקבוע?) מזוזה במכונית.

תשובה עסקית.

קביעת מזוזה במכונית איננה רעיון מופרך כפי שניתן לחשוב ממבט ראשון. המנהג לקבוע מזוזה בכול מקום הוא מנהג שמקובל על רובו המוחלט של הציבור ונראה שיש רצון אמיתי של אנשים רבים להחזיק מזוזה ולהיות בקרבתה. מעניין שעוד לא נעשתה יוזמה עסקית בתחום זה. אפשר היה לצפות שיזם זריז ופיקח יזהה את הנישה העסקית הזו ויציע למכירה מזוזה לקביעה על דלת המכונית. לא מדובר רק על תאוות בצע ורצון לעשיית רווחים מהירים – למרות שאין ספק שמדובר ביוזמה שהצלחתה מובטחת מראש. מדובר כאן בסיפוק שירות שהציבור זקוק לו. מזוזה איננה עניין השמור לצדיקים גדולים או לדתיים אדוקים. היא חלק חשוב מהתרבות הישראלית ומהקשר למסורת. בשנים האחרונות אנו עדים למגמה חזקה של התחברות לשורשים והתקרבות למסורת. מגמה זו מבוססת על ניסיון לחבר את העתיק עם החדש ולהעניק צביון עכשווי למנהגי העבר. מזוזה למכונית בהחלט יכולה להשתלב במגמה הזאת. נותר רק לחכות ליזם פורץ הדרך שירים את הכפפה וימלא את החלל הקיים בשוק הרוחניות העכשווית: הגיע הזמן לקביעת מזוזה בכול מכונית יהודית.

 

חזור למאמרים
קישורים מומלצים
פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

כרטיסי עסק חדשים

דבר העורך:

פרוסייטס שמה לעצמה מטרה להקים ברשת האינטרנט פורטל עסקים המספק כרטיסי עסק חינם ומקדמם ברשת האינטרנט ברמה גבוה, כך שאנשים ימצאו את כרטיסי העסק בחיפוש במנועי חיפוש, על מנת שכרטיסי העסק ייקודמו ברשת האינטרנט פרוסייטס משתמשת ביידע הרחב שקיים ברשותה ומכוונת בעיקר לקידום במנוע החיפוש גוגל שמהווה למעלה מ 95% החיפושים בישראל, בפתיחת כרטיס עסק אתה הלקוח מתבקש למלא את כל הפרטים והאפשרויות הקיימות בכרטיס העסק, ולעדכן את כרטיס העסק כל כמה ימים ( או שבועות) , בעזרת הידע שלנו בקידום ועדכון הכרטיס באופן שוטף הן באופציות הקיימות והן באופציות שמתעדכנות מפעם לפעם כרטיס העסק ישגשג, ובעזרתו גם העסק שלך, ביחד נדאג שאתה תרוויח. כרטיס העסק בפרוסייטס הינו כרטיס עסק דינמי וחינמי , כרטיס העסק קל לפתיחה , התחל בפתיחת כרטיס עסק על ידי לחיצה על הכפתור " כרטיס עסק חינם " בראש הדף, בשלב הראשון תתבקש למלא פרטים כללים אודות העסק לאחר שלב זה יהיה בידך שם משתמש וסיסמה לעדכון כרטיס העסק, כאשר תיכנס לעדכן את כרטיס העסק תבחין כי ישנם אפשרויות נוספות כגון: הוספת תמונות וידאו, מוצרים ושירותים וכו', כל קושי או שאלה שמתעוררת בזמן פתיחת כרטיס העסק פרוסייטס מזמינה אותך ליצור קשר עם הנהלת האתר ואלה ישמחו להעניק לך את מלוא תשומת הלב, פרוסייטס מאחלת ללקוחותיה עסקים פוריים.

למה לי לפתוח כרטיסי עסק ? ולמה בפורטל העסקים פרוסייטס

בפרוסייטס הבחינו כי לעסקים רבים יש קושיי באחזקת אתר וקושיי רב יותר לקדמו ברשת האינטרנט על כן פרוסייטס הקיימה אינדקס עסקים אשר בתכליתו הוקם לקדם עסקים, על מנת שלך יהיה קל פרוסייטס תשלח לך מייל אחת לכמה שבועות אשר תתבקש לבצע עדכון או הוספת אינפורמציה כזאת או אחרת, ברשת האינטרנט קיימת סטיגמה לאתרים שמספקים שרות פתיחת כרטיס עסק חינם, "פתח ושכח" פרוסייטס מבקשת באופן מפורש מהלקוחות לדאוג לעדכן את כרטיס העסק אחת לכמה ימים ( או שבועות ספורים ) על מנת שהקידום בכרטיס העסק יהיה מקסימאלי, כמו כן פרוסייטס תשמח לעזור בהקמת כרטיס העסק אם בכתיבת החומר ואם בהכנסת תמונות, ואף בבחירת מילות מפתח/תיאור העסק, אנו מלאי תקווה כי הצלחנו להעביר את מטרת האתר בצורה טובה, והבחנת שלא מדובר בעוד כרטיס עסק.

*פורטל עסקים/אינדקס עסקים פרוסייטס ראשית למחוק כרטיסי עסק על פי דעתה ורצונה בלבד וללא כל התחשבות בשום גורם בכל זמן ובכל עת.
תודה פורטל עסקים פרוסייטס.
קידום עסקים בפורטל העסקים על ידי כרטיס עסק

Copyright © 2007-2019 prosites.co.il . All rights reserved.
  -  
  -